Jakie są rodzaje psychoterapii?

Metody wykorzystywane przez psychoterapeutów różnią się od siebie i opierają się na odmiennych nurtach psychoterapeutycznych. Odpowiednia metodologia jest dopasowywana do trudności, potrzeb i doświadczeń konkretnego pacjenta.

Powszechnie znanymi nurtami  są:

  • psychoterapia psychodynamiczna – skupia się głównie na radzeniu sobie z impulsami i znajdowaniem rozwiązań i podłoża problemów emocjonalnych, których pacjent nie jest świadomy.

  • psychoterapia poznawczo- behawioralna – w tym nurcie terapeuta pracuje z pacjentem nad jego schematami zachowań i reagowania.

  • psychoterapia Gestalt – nazywana też podejściem humanistycznym; skupia się na uwalnianiu emocji, budowaniu samoświadomości i poznaniu własnych potrzeb i możliwości. Jest wykorzystywana zarówno w psychoterapii indywidualnej jak i grupowej.

  • psychoterapia psychoanalityczna – wywodzi się z psychoanalizy i jest nakierowana na analizę podświadomych procesów, przy jednoczesnej neutralności terapeuty.

Wybór zależy od trudności, z którymi chcesz pracować podczas wizyty u psychoterapeuty. Praca w danym nurcie jest też uzależniona od tego, czy będziesz uczestniczyć w psychoterapii indywidualnej, grupowej, rodzinnej, psychoterapii dla par lub innej. Rodzaje psychoterapii różnią się sposobem wyjaśniania w jaki sposób powstają zaburzenia psychiczne. Oprócz tego kluczowy jest sposób pracy na sesjach terapeutycznych – aktywność terapeuty, wykorzystywanie ćwiczeń w trakcie spotkań i zadań terapeutycznych między wizytami. Niezależnie od rodzaju terapii, który wybierzesz, psychoterapeuci  są zobowiązani przestrzegać etyki zawodowej. W każdym z nurtów kluczowa jest też pozytywna relacja terapeutyczna, a także zaangażowanie pacjenta, wzajemny szacunek i szczerość.

Jak wybrać rodzaj psychoterapii

Szukając psychoterapeuty, masz prawo zapytać w jakim nurcie pracuje i czy dane podejście jest odpowiednie do problemu, z którym się zgłaszasz. Możesz też dowiedzieć się na jak wyglądają spotkania i wokół jakich aspektów skupia się wybrany przez Ciebie nurt. Jeśli nie potrafisz zdecydować, jaki rodzaj psychoterapii jest najlepiej dostosowany do pracy z Twoim problemem, umów się na konsultację wstępną.